Please Note
We brought you to this page based on your search query. If this isn't what you are looking for, you can continue to Search Results for ""
The maximum number of items you can export is 3,000. Please reduce your list by using the filtering tool to the left.
Close
Türkiye için yerel siteden çıkmak üzeresiniz ve İngilizce Küresel Siteye gideceksiniz. Devam etmek ister misiniz?
Bu mesajı bana artık göstermeyiniz.
Evet
Hayır
Başlıklar
Kredi Notları Listesi
Türkiye - Bize Ulaşın

Moody's Investors Service

Burak Cerrahoğlu
+44.20.7772.5579
Burak.Cerrahoglu@moodys.com

Basınla İlişkiler 

Jessica Sibado
++44.20.7772.5647
Jessica.Sibado@moodys.com


Moody’s Hakkında
Metodolojiler
Ulusal Ölçek Kredi Notları
Moody’s Kredi Notlarının Faydaları
 

Moody’s Corporation - Moody's, kredi notları, araştırmalar, araçlar ve analizler sağlayarak,  mali piyasaların şeffaf ve güvenilir çalışmasına katkıda bulunarak küresel sermaye piyasalarının önemli bir unsurudur.

 

Moody’s Corporation (NYSE: MCO) borç araçları kapsayan kredi notları, ve araştırmalar sağlayan Moody's Investors Service’in ve en gelişmiş yazılımları, kredi ve ekonomik analizleri ve mali risk yönetimine ilişkin danışmanlık hizmetleri ve araştırmalar sunan Moody's Analytics’in ana şirketidir. Moody’s Corporation 2009’da 1.8 milyar dolarlık bir gelirle dünya çapında yaklaşık 4.300 kişi çalıştırıp 26 ülkede ofise sahiptir.

 

Dünyanın en eski derecelendirme kuruluşu olarak Moody's Investors Service kredi notları, araştırmalar ve risk analizlerinin önde gelen sağlayıcısıdır. Moody's’in taahütü ve uzmanlığı mali piyasaların şeffaf ve güvenilir çalışmasına katkıda bulunmaktadır. Şirketin kredi notları ve analizleri 110 ülke, 12.000 ihraççı şirket, 25.000 kamu finansmanı ihraççısı ve 106.000 yapılandırılmış finansman tahvilinden fazlasını kapsayan borçları izlemektedir.

 

Moody’s hakkında daha fazla bilgi için lütfen şu sayfaları ziyaret edin:

 

Moody's Rating System

Moody's Investors Service Descriptor   

About Moody's

 

Moody's bir derecelendirme görüşüne varırken ilgili tüm risk etkenleri ve bakış açılarını incelemektedir. Derecelendirme sürecinde kılavuzluk eden analitik prensiplerden bazıları şunlardır:       

  

1. Uzun vadeye Odaklanması - Moody's bir ihraççının borçlarını uzun vadedeki ödeyebilme gücünü büyük ekonomik durgunluklar, yönetim stratejisinin temelden değişmesi veya büyük düzenleyici gelişmeler gibi borç ödemelerini uzun vadede karşılama gücünü değiştirebilecek temel etkenlere odaklanmaktadır. Kredi notları iş veya arz ve talep döngüleriyle birlikte inip çıkmak veya kısa vadeli piyasa hareketlerini yansıtmak için tasarlanmamıştır.

 

2. Nakit akışının istikrarının ve tahmin edilebilirliğinin vurgulanması - Moody's ana analitik odaklarından biri nakit akış üretimini yönlendiren faktörlerin anlaşılması ve özellikle nakit akışının tahmin  edilebilirliği ve sürdürülebilirliğinin üzerindedir. Moody's bir ihraççının ekonomik durgunluk durumundaki nakit akış esnekliğinin belirlenmesi için mali analizler yapacaktır.

 

Kredi derecelendirme sürecinde ölçülecek risk etkenleri sektöre göre oldukça değişecektir. Tüm sektörlere ilişkin izlediğimiz metodoloji raporları bu sitenin Metodolojiler bölümünden alınabilmektedir.

 

Rating Methodologies  

 

   

Moody’s, yatırımcıların bazı ülkelerde küresel ölçek kredi notlarının yeterli bir ayrım sağlamadığını düşündüklerinde, ulusal ölçek kredi notları tahsis etmektedir. Ulusal ölçek kredi notları ülkeler arasında kıyaslanmak için tasarlanmış olmayıp ".xx"  işaretini taşımayan Moody's küresel kredi notlarıyla karıştırılmaması gerekmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen şu sayfayı ziyaret edin:

 

Mapping Moody’s National Scale Ratings to Global Scale Ratings

 

   

Yatırımcılar kredi notlarını birçok şekilde kullanmaktadır ve böylece, kredi notları ihraççılar için önemli bir değer sunmaktadır. Kredi notları birçok yatırımcı için ihraçların fiyatlandırılmasında önemli bir unsur olup yatırım kılavuzlarının belirlenmesinde sık sık ölçü olarak kullanılmaktadır. Yatırımcılar kredi riski hakkında güvenilir, küresel çapta kıyaslanabilir görüşlerle, daha geniş ihraççılar yelpazesi tarafından yapılacak ihraçların yatırımına açık olabilirler.

 

1) Sermayeye Daha Geniş Erişim

Moody’s kredi görüşleri bir ihraççının borcunu daha geniş bir potansiyel alıcı yelpazesi için daha cazip yaparak, bütün dünya çapındaki kurumsal yatırımcılar tarafından geniş çapta yayılıp büyük ölçüde kullanılmaktadır ve net olarak anlaşılmaktadır. Moody’s kredi notu, günümüz küresel piyasalarında hem yerel, hem de uluslararası sermaye fonlarına erişim sağlayan bir “kredi pasaportudur”.

 

2) Fonlama Esnekliği

Sermaye piyasalarına daha geniş erişim özellikle daha yüksek derecelendirilen ihraççılar için tipik olarak daha düşük fonlama maliyeti olarak yansır. Moody’s kredi notlarının itibarı derecelendirilen ihraççıların sermaye piyasaları daha sık ve daha ekonomik kullanmalarını ve ayrıca daha büyük ihraçları daha uzun vadelerde sunmalarını sağlayabilir.

 

3) Piyasa İstikrarı

Özellikle piyasaların stresli olduğu dönemlerde, Moody’s kredi notları ve araştırma raporları yatırımcı güveninin sürdürülmesi ve sağlamlaştırılmasına destek olmaktadır. Örneğin, bir basın haberi, haberin tahvillerin uzun vadeli kredi değerliliği üzerinde gerçek bir etkiye sahip olmasa bile, bir şirketin tahvillerinin fiyatlarını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Moody’s kredi notunun itibarı ve sunmuş olduğu kredi analizi yatırımcının bu tür “manşet riskine” yönelik endişelerini hafifletebilir.